Kağıt (Hammadde) için Uygulanan Testler

null

Halka Ezme Testi ( RCT)

Silindirik hale getirilmiş numuneye dik olarak kuvvet uygulanması ile kağıdın ezilmeden dayanabileceği en büyük basma kuvvetidir.
null

Gramaj Testi

Standart atmosfer şartlarında kağıdın 1 m²’sinin gram olarak kütlesidir. Birimi gr/m²’dir.
null

COBB Testi

Standart atmosfer şartlarında 1 m² kağıdın 1 cm yüksekliğinde su sütunu altında belirli bir sürede emdiği su miktarıdır. Birimi gr/m²’dir.
null

Yüzey Ezilme Testi ( CMT)

175 °C ısıdaki Oluklama Cihazından geçirilerek Ondüle haline getirilen kağıdın yüzeyine dik yönde uygulanan kuvvet ile olukların ezilmeden dayanabileceği en büyük kuvvettir. Birimi N’dur.

Yarı Mamüle Uygulanan Testler

null

Kenar Ezilme Testi ( ECT)

Standart atmosfer şartlarında oluklu mukavvanın oluklarına paralel olarak basınç uygulanması sonucunda, olukların ezilmesi için gerekli kuvvettir. Birimi kN/m’dir.

null

Nem Testi

Oluklu mukavvanın içerdiği su oranının belirlenmesidir. % olarak ifade edilir.
null

Yüzey Ezilme Dayanımı (FCT -Flat Crush Test)

Standart atmosfer şartlarında oluklu mukavvanın,yüzeyine dik olarak basınç uygulanması sonucunda, olukların ezilmesi için gerekli basınç miktarıdır.
null

Patlama Dayanımı (BST-Bursting Strength Test)

Oluklu mukavvanın standart atmosfer şartlarında hidrolik bir basınç uygulanarak patlayabilmesi için gerekli basınç değeridir. Oluklu mukavvanın bölgesel zorlanmalara karşı dayanma gücü hakkında bilgi verir.

Mamüle Uygulanan Testler

null

Kutu Dayanıklılık Testi ( BCT)

İçi boş kutunun, dikey ezilmeye karşı göstereceği direnci belirlemek için yapılır. Bu test sonucu bize üst üste istiflenen kutuların ezilme direnci hakkında bilgi verir. Birimi kgf’dur.
null

Spektrofotometre / Renk Ölçer

Numuneden belirli spektrumlarda ışık geçirilmesi ve bu ışının ne kadarının numune tarafından absorblandığını bulması esasına dayanır.

Diğer Yardımcı Testler

null

Viskozite Ölçümü (Viskozimetre)

Tutkalın yüzey gerilimi altında deforme olmaya karşı gösterdiği direncin ölçüsüdür. Brookfield metodu ile ölçülür birimi cP ‘dır.
null

Kalınlık Ölçümü (Kumpas/ Mikrometre)

Levha veya kağıt için yapılan kalınlık ölçümüdür.